ЕПИДЕМИЯ ОТ ДЕПРЕСИЯ
- Голямата депресия е най-често срещаното разстройство на настроението.
- Тя не познава никакви културни, социални или икономически бариери.
- Подходящото лечение може успешно да я облекчи или излекува.
- Повечето случаи могат да се лекуват извън болницата.
ДЕПРЕСИЯТА НАРАСТВА
- Броят на хората, развиващи депресия, е нараснал след 1915 г.
- Епизоди на голяма депресия сега често се появяват към 25 годишна възраст.
- Цялостният риск от депресия се увеличава с течение на времето.
Забележете, че епизодите на голяма депресия сега често се проявяват на възраст от 25 години, докато преди това се е проявявала на средна възраст от около 40 години (така наречената криза на средната възраст).
Депресията засяга 200 милиона човека в световен мащаб, което е 1 на 30 от световното население. От 1990 г. продажбите на антидепресанти са се покачили с повече от 800%. Броят на хората, приемащи антидепресанти, също се увеличава постоянно.
Някои видове депресия не се смятат за болест. Депресивни чувства могат да се появят в живота на всички нас поради травматични събития или други ситуации, но това са нормални реакции, които не се свързват с болест. Те ще изчезнат след време. Такава депресия се нарича ситуативна.
СИТУАЦИИ, КОИТО ПОРАЖДАТ НОРМАЛНИ ДЕПРЕСИВНИ ЧУВСТВА
- Загуба на работа
- Развод
- Смърт на близък човек
- Разочарование в любовта
- „Мрачен понеделник“
СИМПТОМИ НА ДЕПРЕСИЯ
СИМПТОМИ НА ГОЛЯМА ДЕПРЕСИЯ
Дълбока тъга или празнота
- Апатия
- Възбуда или безпокойство
- Разстройство на съня
- Проблеми с теглото/апетита
- Липса на концентрация
- Чувство на прекомерна вина или малоценност
- Мрачни мисли
- Умора
При отсъствие на емоционална травма, диагнозата депресия може да бъде поставена като се определи колко от следните симптоми има един човек:
Човек, който има поне пет от деветте симптома в продължение поне на две седмици проявява клинично дефинираната голяма депресия.
Човек, който има от два до четири от деветте симптома в продължение поне на две седмици, има проявява клинично дефинираната лека форма на депресия, наричана субсиндромална.
Човек, който има заболяването голяма депресия, рядко ще съчетава всичките девет. Обаче е възможно да проявява всичките. Разбира се, емоционалната травма може да предизвика всичките симптоми, но те няма да са признак за болестта депресия.
Човек с лека форма на депресия, наричана субсиндромална депресия, може да не страда от понижено качество на живота. Обаче значението на диагностицирането на болестта не трябва да се омаловажава заради големият риск тя да се превърне в тежка депресия.
Източник: д-р Нийл Недли, „Изход от депресията“