Коефициентът на интелигентност не е гаранция за успех
Гари Каспаров, най-младият световен шампион по шахмат, считан за най-силния световен шампион на всички времена. IQ – 190 – изключителна интелигентност. Обикновено предполагаме, че с такава интелигентност, човек ще постигне успех във всички области. Но често фактите говорят нещо различно.
Личният живот на Каспаров е далеч от съвършен: 3 брака, 2 развода, 4 деца.
Според Ню Йорк Таймс: „Но шампионът е човек с бързо променящи се настроения (…) А от време на време, без никаква видима причина, нуждата му да говори и да му говорят отстъпва пред черна, непроницаема тишина“. https://www.nytimes.com/1990/10/07/magazine/king-kasparov.html
Изключителна интелигентност – лоши отношения. Защо?
Защо само интелигентността не е достатъчна, за да имаме успех, особено в областта на взаимоотношенията?
Според доктор Недли, докато коефициентът на интелигентност може да окаже влияние върху 20 процента от факторите, определящи успеха в живота, останалите 80 процента или повече се определят от други условия.
Причината за това изненадващо откритие е проста: успехът в живота се основава много повече на EQ (коефициент на емоционална интелигентност), отколкото на IQ (коефициент на интелигентност). Безконтролните емоции могат да накарат дори и най-интелигентните личности да се държат глупаво.
Компоненти на емоционалната интелигентност:
- Да познавате своите емоции
- Да управлявате своите емоции
- Да определяте емоциите у другите
- Да управлявате взаимоотношенията
- Да мотивирате себе си за постигането на целите си
Йорданка Дейчева, Клуб Психология и здраве – Плевен; psihologiaizdrave@abv.bg