ПАНИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО
Повтарящи се и неочаквани панически атаки
Паническата атака е внезапен пристъп на силен страх или дискомфорт, който достига пик и отзвучава за минути, придружен от най-малко четири от следните симптоми:
- Силно сърцебиене
- Болки в гърдите
- Изпотяване
- Замаяност, нестабилност, усещане за припадане или виене на свят
- Треперене
- Гадене или други стомашни проблеми
- Човек не може да си поеме дъх
- Вцепененост или изтръпване
- Усещане за задушаване
- Студени тръпки или горещи вълни
- Вкочаненост или изтръпване
- Страх от загуба на контрол или „полудяване“
- Страх от смърт (инфаркт или припадък)
Паническите пристъпи не са ограничени до хората с паническо разстройство. Те понякога се появяват при хора, които нямат психично заболяване. А обикновено съпътстват други психиатрични заболявания като социална фобия (страх да не се изложим), генерализирано тревожно разстройство и голяма депресия. За да бъде диагностициран с паническо разстройство, човек трябва да има поне два неочаквани панически пристъпа; освен това или да се притеснява от бъдещи атаки, или да взема предпазни мерки за избягването им. При хората с такова разстройство силната тревожност между пристъпите може да доведе до истинска фобия. Например ако човек има панически пристъп, у него може да появи страх от влакове.
„Решението дали да се търси лечение или не трябва да се възприема на сериозно. Доказано е, че не лекуваното паническо разстройство значително повишава риска от самоубийство. Антидепресанти SSRI като Паксил често го лекуват успешно. Аз използвам за кратък период (по-малко от 30 дена) бензодиазепини като Ксанакс за облекчаване на силно живото-застрашаващо паническо разстройство, докато лекарствата SSRI и промените в начина на живот започнат да действат“ (Nedley,D.M., Depression: The Way Out).
Засегнатите хора са склонни подсъзнателно да възприемат не застрашаващи ситуации като опасни и по този начин да активират стресовите си системи. Ефективно не-лекарствено лечебно средство е когнитивно-поведенческата терапия (КПТ).
Източник: “Изход от депресията”, д-р Нийл Недли
Йорданка Дейчева, психолог