ЯЗВА НА СТОМАХА И ДУОДЕНУМА
Язвената болест представлява нарушена лигавица на стомаха или на дванадесетопръстника.
Причини:
- Лекарства. Аспиринът, кортизонът и стероидните лекарства могат сериозно да увредят клетките на стомашната лигавица. Един от главните странични ефекти на кортизона е стероидната язва.
- Подправки. Храните с много подправки силно стимулират отделянето на стомашни сокове, което може да предизвика увреждане на стомашната лигавица.
- Сложни комбинации на храни. Когато храните се задържат продължително време в стомаха, това осигурява на киселините повече контактно време със стомашния епител (лигавица), при което някои участъци се нараняват.
- Храни, повишаващи киселинността. Прясното мляко провокира секрецията на гастрин – хормон, който стимулира освобождаването на киселини. Рафинираната захар, рафинираното брашно и кафето също провокират образуването на язви, стимулирайки отделянето на киселини. Това не се отнася за естествените захари.
- Често хранене. Стомахът освобождава киселини, необходими за храносмилането, толкова пъти, колкото в него попадне храна. Въпреки, че храната се смесва със стомашните киселини и до известна степен ги неутрализира, честото стимулиране на отделянето им, без време на почивка за стомашната лигавица може да провокира появата на язва.
- Недостатъчно сдъвкване на храната. Когато храната не е достатъчно добре сдъвкана, не се смесва достатъчно добре със слюнчените ензими и това има стимулиращ ефект върху стомашната секреция, предизвиквайки увреждане на стомашната лигавица.
- Стрес. Най-важният фактор за поява на стомашни и дуоденални язви не е количеството на стреса, а отговорът на индивида спрямо него.
- Тютюнопушене. Намалява секрецията на бикарбонати от панкреаса, необходими за неутрализирането на стомашните киселини.
- Хранене преди лягане. Ако няма достатъчно време между вечерята и съня, стомахът не смила храната достатъчно бързо и произвежда голямо количество киселини.
- Антиациди
Антиацидите съдържащи калциев карбонат, могат да доведат до образуване на бъбречни камъни. Антиацидите, съдържащи натриев бикарбонат, като содата, предизвикват системна алкалоза и се отразяват на функциите на сърцето и бъбреците. Алуминиево-магнезиевите съставки, като алмагел, могат да доведат до намаляване на калция и фосфора, до алуминиева интоксикация и до натрупване на алуминий в мозъка, което е една от основните причини за болестта на Алцхаймер.
Профилактиката на всяко заболяване включва познаване на рисковите фактори и отстраняването им доколкото е възможно.
Язвата е сериозно заболяване, което изисква лечение и наблюдение от специалист, но след съгласуване с лекуващия лекар могат да се приложат и природни средства за облекчаване на състоянието.
- Диета и храна. Британско проучване показва, че при изследване на пациенти с язва, подложени на богата на влакнини диета и на диета с лека храна, рецидиви на язвата е имало при 80% от пациентите на лека храна и при 45% от пациентите на диета, богата на влакнини. Влакнините ускоряват преминаването на храната.
- Витамини
Витамин А. Предотвратява образуването на язви, помагайки на епителните клетки да произвеждат повече слуз.
Витамин С. При пациентите с язва обикновено се наблюдава по-ниско ниво на витамин С. Абсорбцията на витамин С се подобрява от биофлавоноидите, които се намират в плодовете и зеленчуците.
Витамин Е. Намалява язвите при опити с плъхове.
Витамин Р (рутин). Намалява възпалението на стомашната лигавица и увеличава капилярната устойчивост.
Витамин Y (съдържащ се в голямо количество в сок от зеле). Наблюдения на д-р Гарнет Шени от Станфордския медицински университет са показали бързо излекуване на стомашни и дуоденални язви със сок от зеле. Той излекувал 62 от 65 пациенти, което е 95% от тях. Сокът от зеле лекува чрез увеличаване на устойчивостта на стомашния епител към действието на солната киселина. Сокът от зеле съдържа и метионин – аминокиселина, която участва в заздравяването на язвите. Консумация на сок от зеле по 200 мл на ден дава положителни резултати за срок от три седмици.Трябва да се започне с малки количества 30-40 мл. стигайки постепенно до оказаната доза. Провеждани са и лечебни курсове с изпиване на ½ чаша сок от зеле 3 пъти на ден в продължение на 10 дни, също с много добри резултати.
- Зехтин. Употребата на една супена лъжица зехтин три пъти на ден е старо народно лекарство при язви.
- Плодове. Авокадото и бананите стимулират образуването на нови стомашни клетки и слуз – сериозна преграда между стомашния епител и корозивните киселини.
- Цинк. Цинкът е с доказан протективен ефект, тъй като увеличава муцина, съдържащ се в слузта.
- Билки
Женско биле. Скандинавски учени са открили, че женското биле намалява образуването на киселини, стимулира секрецията на слуз и помага на клетките на стомашната лигавица да се възстановят.
Могат да се прилагат и жълт кантарион, лайка, живовляк, бял равнец, маточина.